Menu Home

A doua zi a postului, învățături despre viața de familie

Marți, 21 iunie 2022, în cadrul rânduielii zilnice de rugăciune din timpul postului Sfinților Apostoli s-a oficiat slujba Acatistului verhovnicilor apostolilor citindu-se și ultimele trei capitole din Prima Epistolă Sobornicească a Sfântului Petru. Aici se află învățăminte clare pentru rânduirea vieții în familie.

  • Asemenea și voi, femeilor, supuneți-vă bărbaților voștri, așa încât, chiar dacă sunt unii care nu se pleacă cuvântului, să fie câștigați, fără propovăduire, prin purtarea femeilor lor;
  • Podoaba voastră să nu fie cea din afară: împletirea părului, podoabele de aur și îmbrăcarea hainelor scumpe, ci să fie omul cel tainic al inimii, întru nestricăcioasa podoabă a duhului blând și liniștit, care este de mare preț înaintea lui Dumnezeu;
  • Voi, bărbaților, de asemenea, trăiți înțelepțește cu femeile voastre, ca fiind făpturi mai slabe, și faceți-le parte de cinste, ca unora care, împreună cu voi, sunt moștenitoare ale harului vieții, așa încât rugăciunile voastre să nu fie împiedicate;
  • După darul pe care l-a primit fiecare, slujiți unii altora, ca niște buni iconomi ai harului celui de multe feluri al lui Dumnezeu.

 

 

 

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut