Binecuvintează, Doamne, drapelul acesta, ca să le amintească tuturor neîncetat datoria de a spori în iubire de Dumnezeu, de Biserică și de Neam, spre binele și fericirea tuturor.
La pomenirea Sfântului Andrei Ocrotitorul României, ca în fiecare an, după Sfânta Liturghie, s-a oficiat în biserică slujba de binecuvântare a drapelului național, ca simbol al poporului român trăitor în țară creștină, România.
Categories: Articole