Menu Home

Boboteaza. Misiunea Domnului și calea mântuirii noastre

Când Ioan Botezătorul a mărturisit și a spus: Iată Mielul lui Dumnezeu Cel care ridică păcatul lumii (Ioan 1:29), și când L-a cufundat și L-a botezat pe Mântuitorul în Iordan, atunci s-a arătat oamenilor misiunea lui Hristos în lume, și calea mântuirii noastre. Anume că Domnul a luat asupra Sa păcatele omenirii, a murit sub ele (cufundarea) și apoi a înviat (ieșirea din apă); și că și noi trebuie să murim omului nostru vechi și păcătos, ca să ne facem la fel vii, curățiți, și înnoiți. Acesta este Mântuitorul nostru și aceasta este calea mântuirii.
Praznicul Botezului Domnului (în grecește Teofania, sau Arătarea Domnului), se mai cheamă și Praznicul Luminării. Ne luminează pe noi Botezul Domnului în Iordan pentru că ne arată taina lui Dumnezeu Celui Treimic, taina Celei de o Ființă și Nedespărțitei Treimi. Acesta este un fel de luminare. Iar al doilea este că prin botez fiecare dintre noi se luminează prin aceea că este înfiat de Părintele Luminilor, prin Jertfa Fiului și puterea Duhului Sfânt.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut