Menu Home

Ceasurile Împărătești ale Învierii Domnului

Când Te trăgeau spre Cruce, aşa ai strigat, Doamne : Pentru care lucru vreţi să Mă răstigniţi, iudei ? Pentru că am întărit pe slăbănogii voştri ? Pentru că am înviat pe morţii voştri, ca din somn ? Pe ceea ce-i curgea sânge o am tămăduit; pe hananeanca o am miluit. Dar pentru care lucru vreţi să Mă omorâţi, iudei ? Ci veţi vedea pe Hristos, pe Care-L împungeţi acum, călcătorilor de lege.

În Sfânta și Marea zi Vineri, dimineața, fiind zi aliturgică s-au citit în biserica parohială Ceasurile Împărătesti în care, alături de psalmi, profeți și citiri din epistolele apostolilor, un moment important a fost lectura relatărilor Sfinților Evangheliști Matei, Marcu, Luca și Ioan despre pătimirea Domnului.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut