Menu Home

Cum înșală dracul pe om ca nici la tinerețe, nici la bătrânețe să nu-l lase să-și plângă păcatele

De multe ori vrăjmașul sfătuiește pe om zicând: „Este încă tânăr, îndulcește-te din poftele tale. Socotește câți nu s-au desfătat și în lume și nici de veșnicele bunătăți nu s-au lipsit. Și tu ești tânăr, mănâncă, bea, veselește-te cu bunătățile lumii acesteia și la bătrânețile tale te vei pocăi. Că, pentru ce voiești de la o vârstă ca aceasta să-ți topești trupul tău?” Vin apoi bătrânețile și el, vicleanul, aduce atunci graiuri din dumnezeieștile Scripturi și zice: „O, omule, suspini și te îndoiești de mila lui Dumnezeu și îl faci pe Dânsul nemilostiv? Dumnezeiască Scriptura propovăduiește că Dumnezeu este milostiv și iubitor de oameni. Au nu cunoaște El că ești bătrân, slab și neputincios? Nu știe El că nu poți să postești, nici să priveghezi, nici pe jos să te culci? Nu l-au auzit pe Dânsul, zicând în Evanghelie ca și cei ce slujesc din tânăra vârstă, și cei din vârstă de mijloc, precum și cei bătrâni, întocmai iau plata? Că așa a zis în Evanghelie: și cei ce au venit din ceasul întâi, ca și cei din ceasul al treilea, și cei din al șaselea și cei din al nouălea, ca și cei din al unsprezecelea ceas, aceeași plată au luat. Iată, și Proorocul David a proorocit zicând: A binecuvântat pe cei mici și pe cei mari”. Graiurile acestea le zice duhul rău către cei ce știu Scripturile, că nici la tinerețe, nici la bătrânețe să nu-i lase să-și plângă păcatele. (Sf Efrem Sirul)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut