Menu Home

Cuvântul lui Dumnezeu, netrupesc, incoruptibil și imaterial, vine în lume

„Cuvântul lui Dumnezeu a lucrat în mod statornic folosind un trup uman pentru a-i da viaţă. El a lucrat mereu prin intermediul omului pentru a se revela pretutindeni, precum și prin intermediul celorlalte părți ale creaţie Sale, astfel încât nimic nu a rămas fără Dumnezeire și cunoașterea Sa. Căci reiau acum ceea ce am spus mai înainte, și anume că Mântuitorul a făcut acest lucru pentru ca El să umple toate lucrurile de cunoașterea Sa, așa cum sunt deja pline de prezența Sa, după cum spune Sfânta Scriptură: „Căci pământul se va umple de cunoștința slavei Domnului”. Cuvântul a cercetat, așadar, acel pământ în care fusese mereu prezent și a văzut toate relele…

Pentru aceasta, deci, Cuvântul lui Dumnezeu, netrupesc, incoruptibil și imaterial, vine în lume, deși nici înainte nu era departe de noi. Căci nicio parte a Creației nu este lipsită de El. El a umplut pretutindeni toate lucrurile, rămânând prezent alături de propriul Său Tată. Dar EL vine prin bunătate pentru a arăta bunăvoință asupra noastră și pentru a ne cerceta”

(Sfântul Atanasie cel Mare)

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut