Menu Home

Duminica a treia din Postul Crăciunului

În a treia zi a lunii decembrie, în anul 2023, a fost duminica în care s-a citit Evanghelia numerotată ca a XXXI-a după Rusalii.

În  Evanghelia citită în această zi, orbul credea că Iisus Hristos este Dătătorul luminii ochilor săi, dar fiindcă nu avea ochi să-L vadă și să vină să cadă la picioarele Lui și să-L roage pentru vindecarea sa, striga cu glas tare: „Iisuse, Fiul lui David, miluiește-mă!“. Dar poporul care mergea împreună cu Iisus Hristos, nu numai că nu-l ajuta, ci îl și oprea, cât putea, și-i poruncea să tacă. În felul acesta se înfățișează răutatea oamenilor, căci sunt unii oameni, care nu numai că nu ajută pe semenii lor să meargă pe calea faptelor bune, ci îi opresc și îi împiedică de la săvârșirea lor. Însă noi luând pildă de la orb, care, cu cât îl certau mai mult cei care mergeau pe drum și îi ziceau să tacă, cu atât mai tare striga: „Fiul lui David, miluiește-mă!” (Luca 19, 39) să căutăm a avea credință statornică, și a nu ne lăsa purtați de sfaturile lumii, pentru ca Domnul să deschidă și ochii minții noastre ca să înțelegem și să facem de-a pururea voia Sa.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut