Menu Home

Izbăvește, fecioară-muceniță Ecaterina, de felurite necazuri și boli

Cu înțelepciunea ca și cu razele soarelui ai luminat pe filosofii păgâni și ca o lună prealuminoasă, care strălucea în noaptea necredinței, întunericul l-ai gonit; iar pe împărăteasa o ai încredințat, dimpreună și pe prigonitorul l-ai mustrat, de Dumnezeu chemată, fericită Ecaterino! Cu bucurie ai alergat la cămara cea cerească, către Hristos, Mirele cel preafrumos, și de la Dânsul te-ai încununat cu cunună împărătească, înaintea Căruia împreună cu îngerii stând, roagă-te pentru noi, cei ce cinstim sfântă pomenirea ta. (Minei)

Miercuri, 25 noiembrie 2020, au fost oficiată rugăciune de laudă Sfintei Ecaterina, Utrenia și Acatistul. Întrucât Sfânta Ecaterina are putere de rugăciune împotriva bolilor, s-au făcut și rugăciuni staruitoare pentru izbăvirea de noua pandemie.

Izbăvește, fecioară-muceniță Ecaterina, de felurite necazuri și boli pe cei care cer dumnezeiască ocrotirea ta.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut