Menu Home

Lectură biblică a Bobotezei. 13

8 Așa grăiește Domnul: «În vremea milostivirii Te voi asculta și în vremea mântuirii Te voi ajuta. Te-am făcut și Te-am hotărât Legământ al poporului, ca să așezi rânduială în țară și să dai fiecăruia moștenirile nimicite!» 9 Ca să zici celor robiți: «Ieșiți!» și celor care sunt în întuneric: «Veniți la lumină!» Ei vor paște oriunde pe calea lor și pe toate povârnișurile va fi pășunea lor. 10 Nu le va fi nici foame, nici sete, soarele și vântul cel arzător nu-i va atinge, că Cel Care se va milostivi de ei va fi Povățuitorul lor și îi va îndrepta către izvoare de apă. 11 Voi preface toți munții Mei în drumuri și cărările Mele vor fi bine gătite. 12 Iată că unii vin din ținuturi depărtate, de la miazănoapte, de la apus, iar alții din țara Sinim. 13 Săltați, ceruri, de bucurie și tu, pământule, bucură-te; munților, chiotiți de veselie, că Domnul a mângâiat pe poporul Său și de cei în necaz ai Lui S-a milostivit. 14 Sionul zicea: «Domnul m-a părăsit și Stăpânul meu m-a uitat!» 15 Oare femeia uită pe pruncul ei și de rodul pântecelui ei n-are ea milă? Chiar când ea îl va uita, Eu nu te voi uita pe tine. (Isaia 49, 8-15)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut