Menu Home

„Mă rog, deci vorbesc cu Dumnezeu”- excursie de studiu

Vineri, 18 martie 2022, grupul catehetic parohial, într-o activitate desfășurată la biserică și dedicată concursului catehetic, a înțeles mai profund taina timpului trăit în mod liturgic. Începând din pridvor,

unde copiii au vazut icoana lui Emanuel, ca stăpân al timpului, semnificat prin semnele zodiacale ce-L înconjoară, dar a cărui Împărăție nu va avea sfârșit, trecând în naos unde privind Ceaslovul

au ascultat o cateheză despre rugăciunea zilnică a Bisericii (7 laude) sau a fiecărui creștin, cu vreme și fără de vreme, și oprindu-se înaintea tâmplei pictate cu icoane, care nu este perete care să ascundă ci este chiar descoperirea realitaților eshatologice , așa cum este ilustrat în tronsonul central, în ritm ascendent: cinare în Împarăția lui Dumnezeu, vederea Lui față către față, comuniunea cu sfinții și plinirea Împărăției pregătite de la întemeierea lumii.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut