Menu Home

Mică dogmatică vorbită prin rugăciune. Sfințirea icoanei Παναγια Γαλακτοτροφουσα

Și noi, o, Bunule Stăpâne, Atotţiitorule, această icoană a preaiubitului Tău Fiu, în aducerea aminte a întrupării, a tuturor minunilor celor slăvite şi a binefacerilor arătate neamului omenesc prin venirea Sa ca om pe pământ, am pus-o cu cinste înaintea slavei Tale, nu îndumnezeind-o, ci ştiind că cinstea icoanei se suie la cel zugrăvit pe ea.”

Cu aceste cuvinte ale Marelui Vasile, transpuse literal în rugăciunea de sfințire a icoanelor Domnului Iisus, în Duminica Ortodoxiei, numită și a Triumfului Sfintelor Icoane, s-a sfințit în mijlocul adunării liturgice o icoană aparținând tipului  „Maica Domnului ce alăptează”.

La sfârșitul ceremoniei creștinii s-au închinat, au sărutat icoana și au fost binecuvântați cu apă sfințită.

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut