Nașterea Domnului prăznuită în 2021

Praznicul Nașterii Domnului din anul de la Hristos 2021 a fost serbat în parohie cu multă evlavie, bucurie sfântă și responsabilitate creștină.

Slujba utreniei a început mai de dimineață decât de obicei, când aurora dimineții pastela feeric cerul iernii.

La sfârșitul utreniei cântărețul și creștinii din biserică au intonat împreună colinde tradiționale, timp în care preotul a urat de bine, oferind creștinilor iconițe ale Nașterii Domnului.

La Sfânta Liturghie, după citirea Sfintei Evanghelii s-a lecturat scrisoarea pastorală a Preasfințitului Părinte VINCENȚIU.

La momentul comuniunii euharistice, după ce s-a citit Rugăciunea Sfântului Ioan Gură de Aur, creștinii au devenit părtași Trupului și Sângelui Domnului Iisus, spre iertarea păcatelor și viața de veci.

La momentul eliberării creștinilor de la slujirea liturgică, fiecare participant a primit daruri tradiționale și cozonac (din parte domnului Vasile Iliuță).