Menu Home

Nou jurnal de pandemie (II)

 După ce în urma restricțiilor sanitare solicitate de pandemie vizitele pastorale sistematice din parohie (vizita din Postul Mare, din postul Sfinților Apostoli, de la începutul anului bisericesc) au fost suspendate, creștinii sunt dornici să primească pe preot în gospodăriile lor.

 Și deși vizita preotului este aparent lipsită de rol sfințitor (ci doar pentru a oferi calendarul bisericesc al anului viitor și a organiza-programa comuniunea euharistică a creștinilor care nu mai pot ajunge la biserică), creștinii sunt foarte bucuroși de venirea lui mărturisind teama, nesiguranța, incertitudinea timpului pe care îl trăim, așteptând încurajare și sprijin duhovnicesc prin încredințarea că suntem fiii înfiați ai aceluiaşi Tată şi fraţi între noi prin Domnul Iisus, conduşi de Duhul Sfânt și viața noastră nu curge la întâmplare ci e în mâna lui Dumnezeu Proniatorul.

 Virginia, creștină văduvă, foarte harnică și bună cunoscătoare a științei cultivării plantelor, mărturisește începerea timpurilor de neputință și slabiciune trupească pricinuite de înaintarea în vârstă și de boli, în ciuda aspectului exemplar al curții și grădinii ei.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut