Menu Home

Pâinea noastră cea spre ființă o găsim la fiecare Liturghie

„Unii exegeți socotesc că trebuie să ne rugăm pentru pâinea obișnuită: este bine să corectăm greșeala unora ca aceștia. Trebuie să-i întrebăm: cum ne poate porunci așa ceva Cel ce ne-a cerut să ne rugăm pentru lucruri mari și cerești, atât timp cât pâinea care ni se dă pentru trup nu este un lucru ceresc și nici rugăciunea pentru aceasta nu este o rugăciune mare, ca și când ar fi uitat ceea ce ne-a învățat altădată, urmând ca acum să aducem lui Dumnezeu rugăciune pentru lucruri pământești și fără însemnătate. Adevărata pâine este aceea care hrănește pe omul adevărat, cel zidit după chipul lui Dumnezeu, crescându-l şi făcându-l asemenea cu Creatorul. Ce este oare mai potrivit pentru hrana sufletului decât Cuvântul?” (Origen)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut