Menu Home

Pelerini din Plevna la Sfânta Parascheva

  Bucură-te, cea din pruncie sfințită lui Dumnezeu, cea cu frumusețile fecioriei înfrumusețată și cu strălucirea tuturor virtuților, ținând în mâini împreună cu fecioarele cele înțelepte candela strălucită cu lumina milosteniei, așteptând venirea Mirelui, ceea ce ai luminat cu minunile toate marginile lumii. Și acum păzește de toată primejdia pe cei ce te cinstesc pe tine în sfânta ta biserică, rugând pe Hristos să ne dăruiască nouă pace veșnică.  (Sf. Marcu Eugenicul)

Pietatea și dragostea creștinilor către mult milostiva Maică Parascheva au făcut ca și în acest an la pelerinajul de la Iași să participe și enoriași ai parohiei Plevna, ducând pomelnice, oferind daruri, venerând sfintele moaște și rugându-se lui Dumnezeu, Prietenul Sfinților, să cerceteze familiile, obștea și țara cu milă și cu îndurări.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut