Menu Home

Plantele, icoane ale sufletului

Ca planta să poată crește, ea trebuie să fie înrădăcinată în pământ. Tot așa și sufletul trebuie să fie înrădăcinat în Împărăția duhovnicească, cerească, pentru că aceea este pământul Lui, în care se înrădăcinează și din care crește.

 Ca planta să poată crește, trebuie să fie adăpată cu apă. Tot așa și sufletul trebuie să fie adăpat cu harul Duhului Celui Sfânt, ca să fie sănătos și puternic. Sfântul Antonie spune: „Pomii, de nu se vor adăpa cu apă, nu vor putea crește: nici sufletul nu poate crește dacă nu soarbe din dulceața cea cerească. Cresc numai sufletele care au primit Duhul și sunt udate cu dulceața cea cerească.”

 Ca planta să poată aduce roadă, trebuie să aibă lumină și căldură de la Soare. Tot așa și sufletul trebuie să fie luminat și încălzit de Dumnezeu, Soarele dreptății celei veșnice. Pentru că numai în lumina și în căldura care vin de la Dumnezeu, Cel viu și de-viață-Făcător, poate sufletul să trăiască, și să crească, și să aducă roadă. (Sf Nicolae Velimirovici)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut