Menu Home

Pomenirea Sfântului Stelian. Rugăciuni cu putere pentru tămăduire

La inițiativa părintelui misionar Mihai Liviu Amariei, paroh al parohiei Zimbru, în ziua de vineri, 26 noiembrie 2021, la pomenirea Sfântului Stelian, în parohiile Zimbru și Făurei s-a oficiat Taina Sfântului Maslu. În cuvântul de învățătură s-a tâlcuit Evanghelia samarineanului milostiv, vorbindu-se credincioșilor despre caracterul duhovnicesc și universal al creștinismului față de mozaism și cum, pe cale de consecință, facerea de bine a creștinilor nu trebuie să țină cont de etnia, culoarea, credința, starea morală sau alte considerente limitative  atunci când se întâlnește un om „căzut între tâlhari”. S-a amintit creștinilor de îndatorirea guvernată de conștiință de a răspunde generos îndrumărilor filantropice ale Sfântului Sinod pentru Postul Crăciunului.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut