Sfinte Paisie, te rugăm, ajută-ne și pe noi cu darul tău, să pășim pe calea pocăinței.
Urmându-se programul liturgic pentru zilele de post, în biserica parohială s-a citit Acatistul Sfântului Paisie de la Neamț, ca o rugăciune și meditație la trăirea creștină a acestui mare dascăl al rugăciunii neîncetate, credincioșii cerând mijlocire la Domnul Hristos pentru spor în viața duhovnicească încă de la începutul postului.
Apoi s-a citit un scurt cuvânt al Sfântului Ioan Gură de Aur, privind folosul duhovnicesc, dar și trupesc, al postirii.
Categories: Articole