Menu Home

Pregătirea Praznicului Învierii. Pregătirea darurilor pascale

 Respectând recomandările Sfântului Sinod în contextul pandemiei, „pentru a evita aglomeraţia, la unităţile de cult vor fi organizate din timp, în locuri special amenajate puncte de distribuire a Paştilor (pâine binecuvântată și stropită cu agheasmă și vin, pregătită şi ambalată din vreme în pachete/punguţe de unică folosință închise, respectând regulile de igienă)” în Sâmbăta Mare, 1 mai 2021, spre seară,după ce darurile pascale (pâine, vin, ouă roșii, pește, brânză, cozonac, iconițe) au fost aduse la biserică de către Donatorii Paștelui, acestea au fost binecuvântate și sfințite de către preot prin rugăciune și stropire cu Agheasmă și vin, apoi au fost ambalate, cu ajutorul voluntarilor parohiei, în punguțe de unică folosință închise pentru a fi oferite tuturor participanților la Slujba Învierii.

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut