Menu Home

Pregătiri pentru concursul de desene

Anul 2021 a fost consacrat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române ca fiind Anul omagial al pastorației românilor din afara României şi Anul comemorativ al celor adormiți în Domnul; valoarea liturgică și culturală a cimitirelor.

Concursul, deși încadrându-se în tradiția edițiilor precedente, oferă anul acesta libertate de creație, fără să mai limiteze concurenții la reperele temelor specifice Anului omagial și comemorativ 2021.

Astfel, participanții pot evidenția, prin lucrările lor, viața și activitatea românilor și comunităților parohiale românești din afara granițelor țării, sacralitatea și evlavia emanate de spațiul odihnei veșnice pământești, cimitirul, precum și modul creștinului de raportare la acesta, însă pe lângă temele ce reies din titlul Anului omagial și comemorativ 2021, fiecare concurent este liber să-și exprime talentul prin creații care pot aborda orice temă cu caracter religios, punctându-se, ca de obicei, creativitatea și originalitatea.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut