Menu Home

Program duhovnicesc la cumpănă dintre ani

Trecerea într-un nou an este o ocazie de a ne reaminti de darurile lui Dumnezeu și de a ne angaja să trăim o viață mai bună. Iată câteva lucrări ale credinței care vă pot ajuta în folosirea judicioasă a timpului pentru mântuire:

  • Mulțumiți lui Dumnezeu pentru toate binecuvântările pe care le-ați primit în anul care s-a încheiat;

  • Cereți iertare pentru păcatele pe care le-ați făcut;

  • Faceți un angajament să trăiți o viață mai bună în anul care vine;

  • Ajutați pe alții.

Toate rezoluțiile omenești pentru noul an nu au nicio valoare fără a fi în legătură duhovnicească vie cu Domnul Iisus Hristos, „fără Mine nu puteți face nimic”, de aceea la biserica parohială, în ultima zi a anului 2023 și prima zi a anului 2024, vor avea loc adunări de rugăciune pentru binecuvântarea timpului, spre a fi rodnic spre mântuirea noastră și a celorlalți:

Duminică, 31 decembrie, de la ora 8, Utrenia și Dumnezeiasca Liturghie cu anafora Sfântului Ioan Gură de Aur.

În noaptea dintre ani, Acatistul Domnului Iisus Hristos și 3 Rugăciuni la trecerea într-un nou an.

Luni, 1 ianuarie, de la ora 8, Utrenia și Dumnezeiasca Liturghie cu anafora Sfântului Vasile cel Mare.

Te-Deum la intrarea într-un nou an.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut