Menu Home

Punere în comun a experiențelor de la catedra virtuală

Vineri, 22 ianuarie 2021, a avut loc a treia acțiune metodică speficică disciplinei Religie Ortodoxă din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Călărași, reunindu-se cu ajutorul unei platforme virtuale profesorii de Religie din cercul metodic Lehliu.

În prima parte a întâlnirii au fost susținute prezentările intitulate „Platforme e-learning” și „Exemple de bună practică în utilizarea platformelor informatice”.

Ulterior, în timpul discuțiilor libere coordonate de părintele inspector Arcadie Puișor, s-a accentuat realitatea pozitivă că orele de religie online nu a aparţinut doar elevilor și profesorilor ci şi părinţilor. Participanții au mărturisit  că prin orele online s-a întărit legătura dintre profesor, elev şi părinte sau chiar dintre Școală și Biserică. Pentru ciclul primar, participarea permanentă a părinţilor la activitatea de învăţare online a elevilor a oferit un frumos exemplu de colaborare între profesori şi părinţi. 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut