Menu Home

Rugăciune pentru un blând slujitor al Domnului

 Stăpâne Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce singur ai nemurire, Care locuieşti în lumina cea neapropiată; Cel ce omori şi iarăşi faci viu; Care duci în iad şi scoţi; Cel ce cu înţelepciune ai făcut pe om din pământ şi ai legiuit să se întoarcă iarăşi în pământ, pentru greşeala lui, primeşte sufletul robului Tău, preotul Aurelian, şi‑l odihneşte pe dânsul în sânurile lui Avraam, ale lui Isaac şi ale lui Iacov. Şi‑i dă lui cununa dreptăţii Tale, parte cu cei mântuiţi, în mărirea aleşilor Tăi, ca să ia multă plată în locaşurile sfinţilor Tăi pentru cele ce s‑a ostenit în lumea aceasta pentru numele Tău.

 Sâmbătă, 20 martie 2021, la orele serii, a venit vestea trecerii fulgerătoare a părintelui Aurelian Cazacu, parohul parohiei Nucetu, la 59 de ani, din lumea aceasta trecătoare. Participant la multe slujbe desfășurate în parohia Plevna: hramuri, întâlniri preoțești și cercuri pastorale, Taina Sfântului Maslu, activități catehetice, părintele Aurelian a fost cunoscut de enoriași ca un om blând, comunicativ, prietenos, apropiat de oameni și gata să ajute.

 În veci pomenirea.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut