Rugăciuni în genunchi pentru milă dumnezeiască

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, duminică 10 iulie 2022 s-au citit în biserica parohială, precum și în toate bisericile Eparhiei Bărăganului, rugăciuni stăruitoare și cu umilință pentru ploi liniștite în Bărăganul cuprins de cătușele secetei.

Cel ce ridici norii de la marginea pământului, porunceşte să dea peste dânsul ploaie paşnică, auzi-ne pe noi cei ce ne rugăm Ţie şi ne miluieşte.

Cel ce chemi apa mării şi o reverşi pe faţa a tot pământul, trimite binecuvântarea Ta peste noi, cei ce ne rugăm Ție, auzi-ne şi ne miluieşte.

Precum sunt ochii slujnicii la mâinile stăpânei sale, aşa sunt ochii noştri către Tine, Dumnezeule; caută spre noi, cu ochi blânzi, rugămu-ne Ție, auzi-ne şi ne miluieşte.

Ploaie priitoare, destulă, paşnică şi bună rodire dă pământului celui însetat, şi izbăveşte toate făpturile şi pe noi cei ce ne rugăm Ție, auzi-ne şi ne miluieşte.

Cel ce îmbraci cerul cu nori şi găteşti pământului ploaie, trimite nouă milele Tale, rugămu-ne Ţie, auzi-ne şi ne miluieşte.

Cel ce răsari pământului iarbă şi verdeață spre trebuinţa oamenilor, mântuieşte oamenii şi hrăneşte făptura, rugămu-ne Ţie, auzi ne şi ne miluieşte,

Trimite ploile Tale, Iubitorule de oameni, peste locurile cele lipsite şi care au trebuinţă, auzi-ne pe noi cei ce ne rugăm Ție şi ne miluieşte,

Cel ce răsari soarele peste cei răi şi peste cei buni, şi dai ploaie peste drepţi şi peste păcătoşi, caută spre noi cu milă şi înmulţeşte seminţele pământului cu îndurarea Ta, rugămu-ne Ţie, auzi-ne şi ne miluieşte.

Îndură-Te şi Te milostiveşte, miluieşte şi trimite peste noi îndurările Tale, Iubitorule de oameni, auzi-ne şi ne miluieşte.