Menu Home

Se strâng date pentru viitoarele activități filantropice

 Vizitele pastorale prin care preotul se întâlnește cu enoriașii săi au intrat de secole în tradiția creștinilor ortodocși de la noi din țară. Reînnoirea sfințeniei făcuta cu această ocazie, ce trebuie să pătrundă în casa și sufletul credinciosului este forte importantă și bine primită de credincioși. Aceasta este o pregătire sufletească pentru a întâmpina sărbătorile mari dar și un semn al prezenței lui Dumnezeu în casele lor. Cu prilejul acestor vizite se creeaza o apropiere, o legătura sufletească, între preot și credincioși deoarece aceștia se simt binecuvântați prin prezența și rugăciunile lui pentru credincioși. Vizitarea credincioșilor trebuie înțeleasă ca un act liturgic, dar și ca un bun mod de cunoaștere a credincioșilor din parohie, cu bucuriile sau necazurile lor, iar dupa caz ajutorarea lor. (Pr Nicolae Necula)

 În vederea cunoașterii posibilității familiilor din parohie pentru buna creștere  a copiilor, sub toate aspectele, la nivelul parohiei se consemnează câteva date statistice astfel încât viitoarele activități filantropice să fie eficiente și bine organizate, conform metodei Sfântului Pavel: „eu, deci, așa alerg, nu ca la întâmplare. Așa mă lupt, nu ca lovind în aer.” (1 Cor 9, 26)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut