Menu Home

Serviciul Litiei la Vecernia Sfinților Constantin și Elena

 „Serviciul Litiei a fost compus în mănăstiri și pentru mănăstiri, adică de călugări și pentru călugări. Dar întrucât însă «pâinile şi vinul, ca niște daruri sfinţite cu binecuvântare, se dau celor ce se află acolo şi sunt dătătoare de tămăduire şi de multe daruri, celor ce le iau cu credinţă», slujba Litiei a trecut din mânăstiri și în practica bisericilor din parohii, săvârșindu-se uneori chiar fără a fi priveghere de noapte. Aici, în parohii, însă Litia a primit ușoare acomodări la cerinţele pietăţii din mediul vieţii civile. Astfel, în primul rând, bisericile din enorii nu practică procesiunea Litiei până în nartică, această procesiune oprindu-se în naos, ca la vohodul Vecerniei, în faţa mesei cu materiale destinate binecuvântării. Litaniile de la început şi ritualui pentru binecuvântarea artoselor etc. se săvârșesc apoi una după alta fără întrerupere, adică fără a se interpune între ele stihoavna, aceasta urmând după încheierea oficiului complet al Litiei. Artosele și vinul nu se împart în timpul cântărilor stihoavnei sau la «Slavă», ci când se miruieşte cu untdelemnul binecuvântat. Prin urmare, în practica liturgică din parohii, slujba Litiei este intercalată în întregime înaintea stihoavnei, pe când în mânăstiri ea este combinată cu aceasta, stihoavna interpunânduse între litaniile din partea întâi a Litiei şi binecuvântarea pâinilor, din partea a doua a ei.” (Petre Vintilescu)

 În seara zilei de 20 mai 2021, în biserica parohială s-a ofociat Vecernie și Litie în cinstea „părinților creștinilor”, Sfinții Încoronați și întocmai cu Apostolii, Constantin și Elena.

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut