Menu Home

Sfințirea, încredințarea și înălțarea drapelului la Ziua Națională

 La 1 decembrie 2020, în rânduiala slujbei de binecuvântare a drapelului național, după rugăciune și stropirea cu agheasmă mare, drapelul a fost încredințat, solemn și emoționant, unui bărbat de încredere al parohiei noastre- domnul Constantin Ulian, ce are față de simbolurile naționale foarte mare dragoste și respect, urmare a educației și slujirii sale în cadrul sistemului național de apărare, ordine publică și siguranță națională- prin cuvintele: Vă încredințez drapelul acesta, sfințit cu cereasca binecuvântare, şi mă rog lui Dumnezeu să vă ajute în toată lucrarea bună.

Pentru a fi vizibil întregii comunități, drapelul a fost înălțat la clopotnița bisericii parohiale unde va rămâne tot timpul anului, sub cruce, lângă clopot, ca un alt semn de rememorare a datoriei de a spori în iubirea de Dumnezeu, de Biserică și de Neam.

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut