Slujirea bisericească este importantă pentru mai multe motive:
- Este o expresie a credinței. Prin slujire, credincioșii își mărturisesc credința în Dumnezeu și în învățăturile creștine.
- Este o modalitate de a aduce închinare lui Dumnezeu. Slujbele religioase sunt un moment în care credincioșii se închină lui Dumnezeu și îi mulțumesc pentru toate binecuvântările pe care le-au primit.
- Este o modalitate de a-i ajuta pe ceilalți. Slujba socială și filantropică este o expresie a iubirii creștine și o modalitate de a face lumea un loc mai bun.
- Este o modalitate de a-și dezvolta spiritualitatea. Prin slujire, credincioșii au ocazia să-și dezvolte relația cu Dumnezeu și să crească duhovnicește.
Sărbătoarea Crăciunului determină anumite rânduieli speciale în slujirea bisericească sub aspectul dimensiunii liturgice, de închinare.
- Începând cu data de 20 decembrie, dimensiunea ascetică (postirea) devine mai riguroasă și sunt suspendate rânduielile de mijlocire pentru creștinii răposați;
- Vineri, 22 decembrie, se oficiază (prin transfer) Ceasurile Împărătești ale Crăciunului, în atmosferă de postire aspră, deoarece ajunul Crăciunului căzând duminica, nu se poate posti riguros în zi de duminică;
- Duminică, 24 decembrie, se recomandă a se oficia după Sf. Liturghie, Vecernia Nașterii Domnului;
- Luni, 25 decembrie, Nașterea Domnului, se oficiază Liturghia Marelui Vasile, mai de dimineață;
- De la Nașterea Domnului până în Ajunul Bobotezei nu se ține post și nu se îngenunchează.
Categories: Articole