Menu Home

Stejar este curvia desfrânării

Stejar este curvia desfrânării, e copac fără de roade; face ghindă, hrană pentru porci. De multă vreme e înrădăcinată curvia în sufletul tău ! A acoperit conștiinta ta cu coajă de copac.
Cuvântul meu e toporul. L-ai auzit într-o singura zi ! Cum să fie doborâtă desfrânarea curviei dintr-o dată, când e înrădăcinata în tine de atâta vreme ? Să nu te minunezi de-mi vei auzi cuvântul de două ori, de trei ori, de o sută de ori, chiar de zeci de mii de ori !
Caută numai să tai lucrul cel rău si vânjos, adică obisnuința cea rea. Iudeii mâncau mană în pustie și căutau ceapa din Egipt, spunând : „Bine ne era noua în Egipt !” (Numeri 11, 18).
Atât de rușinos și rău lucru este obișnuința cu păcatul ! Îți spun: Nu te iubesc, nu-ți mulțumesc, nu te îmbrățisez, pentru că ai reușit să te dezbari de obișnuința cea rea în zece zile, în douăzeci de zile sau în treizeci de zile, ci te iubesc că nu te-ai deznădăjduit; te iubesc că te-ai rușinat de păcat și l-ai osândit!
Rușinează-te când păcătuiești, nu te rușina când te pocăiești spovedindu-te !
(Sf Ioan Gura de Aur)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut