Menu Home

Stropirea binecuvântatoare a cailor la Bobotează

„Un număr de cai cu arșale scumpe, împodobite cu aur și mărgăritare, sunt aduși de oamenii Comisului celui Mare, în mijlocul uimirii bucuroase a poporului…

Așa a văzut un călător în Moldova, la 1647, douăzeci și patru de cai foarte frumoși pe cari Mitropolitul îi stropi cu aghiasmă.

Străinii ce înconjurau pe Mihai Viteazul la 1600 avura prilejul să-i vadă serbând astfel prin stropirea binecuvântătoare a cailor Boboteaza acelui an unic, în Alba-Iulia, capitala Ardealului supus Românilor”. (Nicolae Iorga, Istoria românilor în chipuri și icoane)

Articulați încă în istoria, viața și civilizația rurală, în care calul este un partener foarte important al ostenelilor plugărești, sătenii gospodari din parohie au adus în ziua Bobotezei, în fața bisericii, animale frumos crescute și împodobite festiv pentru stropire binecuvântătoare cu aghiasmă mare, continuând tradiția multiseculară a binecuvântării cailor.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut