Menu Home

Ultima zi de pomenire a creștinilor adormiți înainte de lăsatul secului

Pomenește, Doamne, pe cei ce întru nădejdea învierii și a vieții celei ce va să fie au adormit, părinți și frați ai noștri și pe toți cei care întru dreapta cre­dință s-au săvârșit, și iartă-le lor toate greșelile pe care cu cuvântul sau cu fapta sau cu gân­­dul le-au săvârșit, și-i așază pe ei, Doamne, în locuri lumi­noase, în locuri de verdeață, în locuri de odihnă, de unde au fugit toată dure­rea, întristarea și sus­­pinarea, și unde cercetarea Feței Tale veselește pe toți sfinții Tăi cei din veac.

Sâmbătă, 12 noiembrie 2022, a fost ultima zi de pomenire a creștinilor adormiți înainte de lăsatul secului pentru Postul Crăciunului. Rânduielile liturgice prevăd că în timpul acestui post se pot face pomeniri ale creștinilor răposați până la data de 20 decembrie, urmând a fi reluate după data de 6 ianuarie.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut