Menu Home

Un fiu și binefăcător al parohiei s-a mutat la cer

 În ziua Rusaliilor, 20 iunie 2021, am aflat cu întristare de trecerea din această viaţă, la vârsta senectuții, după o luptă îndelungată cu suferința, a consăteanului nostru, Gheorghe Ceangă. 

 Născut în sătucul Valea Rusului, fin de botez al lui Oscar Dumitru (Popa), o personalitate a zonei noastre, domnul Gheorghe Ceangă s-a remarcat, prin studiu și formare profesională, ca economist în cadrul oficiului Forțelor de Muncă al Municipiului București unde a ocupat, foarte mult timp, funcția de director general, dar și umană și creștină, fiind un stălp al comunității- parohiei Sfântului Silvestru din București, fiind ales Consilier parohial și epitrop.

Deși avea o poziție socială și bisericească demnă de toată cinstea, smerenia și caracterul acestui creștin adevărat s-au manifestat și în legătură cu parohia noastră, fiind prezent la foarte multe celebrări ale hramului parohiei dar și implicându-se, cu multă putere, în susținerea șantierului de refacere a acoperișului bisericii filii Valea Rusului, când a oferit în numele parohiei Sf Silvestru și al părintelui Constantin Galeriu un ajutor bănesc substanțial.

 Faptele și credința sa lucrătoare nu vor fi uitate de noi, ci vor fi răsplătite cu cununi cerești, veșnice.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut