Menu Home

Vizitele pastorale din proximitatea Crăciunului


În ultimele zile ale Postului Nașterii Domnului se desfășoară în enorie vizitele pastorale. Acestea sunt întâlniri ritualizate dintre preot și o comunitate de credincioși prin care atmosfera sărbătorii bisericești este extinsă în fiecare cămin prin cântarea bisericească, prin prezența preotului înveșmântat ce aduce în fiecare casă icoana praznicului, prin dăruirea calendarului bisericesc al anului viitor.

Aceste întâlniri au scopul de a susține credința față de Dumnezeu și de a oferi slujitorului bisericesc oportunitatea de a oferi sfaturi și consiliere membrilor Bisericii.   Vizitele pastorale întreprinse la marile sărbători sau atunci când necesitățile le reclamă susțin consolidarea relațiilor dintre slujitorii Bisericii și credincioși. Cei ce trăiesc plenar evenimentul duhovnicesc sunt creștinii vârstnici ce nu-și mai părăsesc locuința, dar care la timpul lor au frecventat intens biserica, și pentru care momentul duhovnicesc al vizitei are conotația prezenței mângâietoare a spațiului eclasial.

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut