Menu Home

În biblioteca parohiei Plevna, timpurile eroice ale Primului Război Mondial… (2)

Chipuri de preoți militari

Pr BAJENARU V., BUCUREŞTI, de la Reg. I Grăniceri. „Niciodată nu am făcut mai senin o aşa propunere, care tinde cu preotul Regimentului I Grăniceri să fie avansat în mod excepţional. Preotul „Vasile Băjenaru din Bucureşti a fost lângă mine în gloanţe, în obuze, pretutindeni. Este un om extraordinar, adevărat apostol al „tuturor frumoaselor credinţe”, iar Maiorul Dimitriu adaugă: „Dacă Regimentul și -a căpătat renume, desigur, în mare parte se datoreşte preotului Băjenaru“. (Col. Zizi Cantacuzino-Grănicerul). 

Pr BARBULESCU I. IOAN, CÂMPULUNG, de la Reg. 30 Infanterie „În toate luptele prea frumoase ce le-a dat acest regiment, preotul era prezent îmbărbătând şi întărind pe ostaşi chiar sub ploaia de gloanţe şi obuze „inamice“, (Col. Capeleanu), iar Generalul Alexiu adaugă: „A „fost nelipsit depe front şi din lupte… Nu pot să am pentru acest „venerabil preot decât cele mai frumoase cuvinte de laudă”… 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut