Menu Home

Apelul Preasfințitului Părinte Vincențiu la pocăință sinceră și rugăciune stăruitoare…

Stăpâne Doamne Iisuse Hristoase Dumnezeul nostru, Cel singur milostiv şi lesne iertător, Izvorul milei, Noianul cel neîmpuţinat al iubirii de oameni, Cel ce nu ai venit să chemi pe cei drepţi, ci pe cei păcătoşi la pocăinţă. Primeşte-mă pe mine, Tu, Cel ce i-ai poruncit lui Petru, întâiul dintre ucenicii şi Apostolii Tăi, ca să ierte de şaptezeci de ori câte şapte păcatele, arătând nemărginirea bunătăţii şi a iubirii Tale de oameni şi deschizând cu milostivire şi îndurare uşa pocăinţei tuturor celor care au păcătuit, dăruindu-le vreme de întoarcere şi alungând deznădejdea.

Apelul Preasfințitului Părinte Vincențiu la pocăință sinceră și rugăciune stăruitoare din partea tuturor preoților și credincioșilor Eparhiei, pentru ca Bunul Dumnezeu să se milostivească spre noi toți și să trimită ploaie binefăcătoare peste pământul însetat, a fost împlinit și în parohia Plevna, când la Sfânta Liturghie s-au pus cereri stăruitoare pentru ploaie, iar la sfârșitul slujbei s-a citit, îngenunchind, Rugăciunea de pocăință.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut