Menu Home

La pomenirea mărturisitorilor din Ardeal, pomenirea preotului din Plevna, ucis de comuniști

În duminica în care se pomenesc sfinții mărturisitori din Transilvania (Cuv. Mărt. Visarion, Sofronie şi Sf. Mc. Oprea; Sf. Pr. Mărt. Ioan din Galeş şi Moise Măcinic din Sibiel) comunitatea noastră a pomenit pe părintele Ilarion Fiera, întâiul preot al satului nostru, care a pătimit în timpul prigoanei comuniste, primind bruscări și lovituri cauzatoare de moarte deoarece era slujitor al lui Dumnezeu.

Strănepoții părintelui împreună cu credincioșii din biserică ne-am unit în rugăciunea de intercesiune. Veșnica pomenire!

„În ziua de 6 august 1949, în etate de aproape 83 de ani, oficia la biserică slujba Schimbării la Față a Domnului. La un moment dat, serviciul divin a fost întrerupt de reprezentanții puterii comuniste, instaurate la nivel local, ce au somat credincioșii să predea de urgență „cotele” impuse pentru colectarea lânii. Ca urmare, în aceeași zi, după terminarea slujbei,Părintele Ilarion a preluat sacii cu lână și însoțit de vizitiu s-a îndreptat cu brișca spre localitatea Dragoș Vodă. Spre adânca neliniște a familiei, au revenit acasă abia a doua zi dimineața, când 

părintele a fost adus pe brațe, însoțitorul său declarând cu mare emoție că, în încăperea unde se primeau „cotele”, sub motivația că era preot, că poseda pământ, fiind deci „chiabur”, a fost îndelung insultat, agresat fizic și verbal, batjocorit, tras de barbă. Într-un final, după ce fusese ținut mult timp în picioare și aflat în dificultate după brutalitățile suportate, i s-a oferit un scaun, dar când a fost să se așeze, odată cu tragerea scaunului spre înapoi, a fost 

bruscat, astfel că rostogolindu-se pe spate s-a lovit cu capul de podeaua din beton. Această lovitură i-a cauzat imediat hemoragie 

abundentă pe nas și gură, după care a rămas inert. Forțați să plece imediat către casă, vizitiul a apelat la un localnic să-l însoțească, 

deoarece părintele era în stare de inconștiență. Au ajuns în Plevna la 7 august, orele 7, când adus în casa sa a mai trăit până în jurul 

prânzului, decesul constatându-se în data de 8 august.

 De menționat, că la scurt timp după înhumarea părintelui, maica preoteasă, în vârstă de 80 ani, și familia sa au trebuit să părăsească de urgență casa, sub amenințarea că „trebuie dusă la Canal, acolo e locul chiaburilor și popilor”.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut