Menu Home

Copiii află despre Centenar (IV)

La ora de Religie, copiii au continuat să primească informații despre străbunii făuritori ai României. Astăzi a fost momentul să afle despre Mircea cel Bătrân și lupta de la Rovine. Asemeni lui Basarab, Mircea Voievod a folosit terenul pentru a învinge o oștire de 10 ori mai numeroasă decât a lui.

„O cronica bizantino-bulgară ne oferă date și informații concrete despre bătălia dintre Mircea cel Bătrân și sultanul Baiazid. Se spune că Mircea ( care se intitula: “Eu cel întru Hristos Dumnezeu binecredinciosul și bine cinstitorul și de Hristos iubitorul și singurul stăpânitor Io Mircea, mare vîievod și domn, cu mila lui Dumnezeu și cu darul lui Dumnezeu stăpânind și domnind toata Țara Ungrovalahiei și părțile de peste munți (parte din Ardeal), încă și spre părțile tătărești, și Amlașului și Făgărașului herteg, și Banatului de Severin domn, și pe amândouă părțile peste toata Podunavia (Dunarea) păna la Marea cea mare și cetății Dârstorului stăpânitor”) i-a așteptat pe turci pregătit la Rovine, săpând o rețea de șanțuri de apărare de unde, în siguranță, arcașii au tras salvă după salvă de săgeți, încât „soarele nu se mai putea vedea de mulțimea lor”, astfel că toate atacurile armatei otomane au fost respinse de ploi de săgeți și de contraatacuri de infanterie și cavalerie conduse de Mircea însuși”. (Wikipedia)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut