Menu Home

Numele Eroilor din Plevna, la altarul Catedralei Naționale

Analog mausoleului ștefanian al eroilor din lupta de la Valea Albă (1476), (anume biserica mănăstirii Războieni, construită de Sf Ștefan în anul 1496, întru pomenirea eroilor căzuți în acea bătălie, și unde sub lespezile de piatră ale edificiului, din naos până în altar, pe o lungime de 10 m, o lățime de 3,5 m și o grosime de 30 de cm se află acele oseminte ale vitejilor Moldovei), Catedrala Națională, înălțată spre pomenirea eroilor României Mari, adăpostește în piciorul Sfintei Mese, pentru veșnicie, începând din seara zilei de 24 noiembrie 2018, numele tuturor eroilor români cunoscuți.

Printre ei se găsesc și eroii satului Plevna: Constantin Ion, Gheorghe Tudorache, Ioniță Marin, Bundă David, Soare Tudor, Stanciu Marin, Stroe Petre, Petre Petre, Oprea Savu, Moise Petre, Dinca Nicolae… și ceilalți împreună cu dânșii pomeniți, în număr de 77.

Binecuvântați a ajunge mâine, 25 noiembrie 2018, împreună cu credincioși la Sfințirea Altarului Catedralei Naționale și învrednicindu-ne apoi a săruta Altarul, dincolo de dimensiunea spirituală unică a momentului, pelerinajul va fi ca o procesiune la mormintele eroilor şi martirilor, unde nu facem o călătorie doar spre a ne reculege ori spre a împlini un obicei pios, ci mai ales pentru a ne mărturisi credinţa în nemurire. Nu cinstim doar ţărâna eroilor şi martirilor, ci, în acelaşi timp, fapta lor şi mai ales sufletul lor nemuritor (+ Nicolae Corneanu)

.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut