Menu Home

Dacă posteşti fără să faci milostenie, postul nu e socotit post

„Să căutăm să săvârşim acele virtuţi care odată cu mântuirea noastră pot aduce mari foloase şi semenilor noştri. O putere ca aceasta are milostenia, o putere ca aceasta are rugăciunea. Dar, mai bine spus, chiar rugăciunea ajunge prin milostenie puternică şi înaripată. Că spune Scriptura: „Rugăciunile tale şi milosteniile tale s-au suit spre pomenire înaintea lui Dumnezeu ”. Nu numai rugăciunea îşi are în milostenie tăria ei, ci şi postul. Dacă posteşti fără să faci milostenie, postul nu mai e socotit post; cel care posteşte, fără să facă milostenie, e mai rău decât unul care se îmbuibează, decât un beţiv; şi cu atât mai rău cu cât nemilostenia e mai mare păcat decât huzurul şi petrecerile. Dar pentru ce vorbesc de post? Chiar dacă trăieşti în castitate, chiar dacă trăieşti în feciorie, rămâi în afara cămării de nuntă dacă nu faci milostenie. Şi totuşi, ce virtute poate egala fecioria care, din pricina superiorităţii ei, nici în Noul Testament nu are poruncă de lege şi totuşi este izgonită din cămara de nuntă dacă nu-i însoţită de milostenie. Dacă cei care trăiesc în feciorie sunt aruncaţi afară pentru că n-au făcut milostenie cu dărnicia cuvenită, cine va putea dobândi iertare fără milostenie? Nimeni; ci va pieri neapărat cel ce nu are această virtute”. (Sf Ioan Gură de Aur)

La ceas de seară, în săptămâna a doua a Postului Crăciunului, 2018, coordonatorul parohial al activităților filantropice a vizitat secția pediatrie a Spitalului Orașenesc, și cu sprijinul AMSP București, a oferit, spre îngrijirea micuților pacienți, produse de igienă (scutece, șervețele umede, pastă de dinți), fructe și dulciuri.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut