Menu Home

Prin el ne-am făcut împreună locuitori cu sfinţii îngeri

Bucură-te, că propovăduind la păgâni credinţa cea în Iisus Hristos, multe necazuri ai răbdat;

Bucură-te, că ai fost bătut cu lemne şi cu pietre;

Bucură-te, că sălbaticii aceia te muşcau;

Bucură-te, Sfinte Andrei, Apostole! (Acatistul Sf Andrei)

Evanghelizând pe strămoșii noștri, Sfântul Andrei le-a schimbat firea, îmblânzindu-i cu puterea Sfântului Duh.

Spre cinstirea, cu fapta și cu adevărul, a Întâiului Apostol chemat de Domnul Iisus, creștinii din Plevna au arătat că „noi, neamurile cele de tine luminate şi de pe pământ la ceruri de tine ridicate, și de la slujirea vrăjmaşului depărtându-ne, ne-am făcut împreună locuitori cu sfinţii îngeri şi părtaşi ai slavei Domnului”, drept pentru care noi daruri și ajutoare s-au adăugat pentru mângâierea fraților din parohie, mai necăjiți.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut