Menu Home

Cine au fost acești ostași? Studiu de caz (II)

În biserica parohială, pe pilastrul naosului dinspre miazănoapte se află, mascat oarecum de un panou iconografic dedicat Sfintei Filoteea, pomelnicul eroilor satului Plevna. Contrariat de faptul că în bisericile repictate în ultimele decenii, nu mai există (după știința mea) pomelnicul eroilor locali, nici măcar pe o placă de comemorare, cu atât mai puțin scris direct pe perete, ca în cazul vechilor pomelnicelor scrijelite direct pe peretele bisericuțelor răspândite în toată țara românească, ce au permis identificarea martirilor, sfinților, iar mai apoi a clericilor sau ctitorilor respectivelor lăcașuri de cult, am presupus că practica evidențierii eroilor locali ține de proximitatea timpurilor eroice, atunci când era vie și lucrătoare recunoștința față de jertfa celor cunoscuţi şi necunoscuți, care şi-au dat viața pe altarul apărării credinţei şi al gliei străbune pentru reînvierea neamului nostru românesc.

 Cercetând înscrisurile parohiei s-a identificat temeiul 3314/9 aug 1942 al Episcopiei Constanței, prin Protoieria Ștefănești, privind sarcina obligatorie a „amplasării în biserică a unei plăci cu numele eroilor, unde în sărbători să ardă o candelă” .  

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut