Menu Home

Cine au fost acești ostași? Studiu de caz (III)

Comunitatea religioasă a localnicilor chiar a inițiat și susținut un proiect edilitar în memoria eroilor locali. Parohia Valea Rusului a dorit prin anii 30 din sec XX efectuarea unui schimb de teren, prin care primaria locală ar fi primit circa 2000 mp. din terenul agricol parohial (extravilan) în schimbul a 1000 m. în centrul satului pentru construirea unei case parohiale. Ulterior, când demersurile erau destul de înaintate, fără a fi intocmite încă acte oficiale, parohia Valea Rusului are inițiativa- în cazul aprobării schimbului- de a renunța la terenul cerut, în scopul „de a fi înălțat pe el monumentul eroilor”, întrucât din localitate se jertfiseră, în Primul Razboi Mondial, 3 ostași: Stoica Nicolae, Tudor Mihai, Ioniță Nicolae. Împrejurările istorice ale începerii deceniului IV din sec XX au făcut ca Primăria Valea Rusului să fie desființată, monumentul, parcul comunal, să nu mai fie priorități, și nici schimbul de teren să nu se realizeze.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut