Menu Home

Proict catehetic pentru anul 2019

Anul 2019 a fost declarat în Episcopia Sloboziei si Călărașilor „Anul mărturisirii credinței ortodoxe”.

De aceea, în parohia Plevna, în tot cursul anului 2019, în zilele în care se vor pomeni Părinții sinodali de la cele șapte sinoade ecumenice, se va desfășura un program catehetic pe baza învățăturii de credință aprofundate și orânduite atunci, ca victorie și mărturisire a Ortodoxiei asupra ereziilor.

De amintit că în parohia Plevna, în prima duminică a Postului Mare, alături de „procesiunea” cu icoane (în amintirea 

biruinței credinței ortodoxe la sinodul din anul 843) se citește Synodikonul, care este un act, elaborat atunci, în care sunt anatemizati ereticii din toate timpurile și locurile și sunt fericiți apărătorii dreptei credințe.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut