Menu Home

Astăzi se pune înainte preasfânta Cruce; să ne apropiem şi…

Astăzi se pune înainte preasfânta Cruce; să ne apropiem şi să o sărutăm pe ea pentru că este tăria mântuirii noastre.

Harul tău vine prin însemnarea ta, alungând negura demonilor, Cruce a lui Hristos, arma cea nebiruită. 

Înjumătăţind curgerea celor patruzeci de zile ale postului, veniţi să mergem cu dragoste împreună cu Hristos la dumnezeiasca Patimă. Ca împreună cu Dânsul răstignindu-ne, să ne facem părtaşi Învierii Lui. (Triod)

Miercuri, la înjumătățirea Postului Mare din anul binecuvântat 2019, la ceasul rugăciunii de seară s-a citit imnografia zilei, din Triod, ca o invitație sfântă de a ne învrednicii participării duhovnicești la lucrurile noi de sub soare Pătimirea și Învierea Domnului.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut