Menu Home

Preoți mărturisitori și martiri în Episcopia Sloboziei și Călărașilor (II)

Pătimirea preoților în timpul prigoanei comuniste, ca modalitate de a dezorganiza Biserica și a lipsi din mijlocul poporului repere de credință, de moralitate și de slujire liturgică, a fost profețită de Domnul Iisus „bate-voi păstorul şi se vor risipi oile” (Marcu 14, 27). Mai mult, Domnul vestește în capitolul X al Evangheliei de la Matei temeiul pentru care credincioșii Săi vor fi prigoniți dar și speranța biruinței în încercări.

Preotul Marin Alecu, născut la 6 mai 1910 în localitatea Independenţa, județul Călăraşi, era paroh în comuna Alexandru Odobescu când a fost arestat în 1952, pentru ”uneltire împotriva ordinii sociale” şi condamnat la doi ani de închisoare. A fost închis la Slobozia, Călăraşi, Oneşti, Borzeşti, Poarta Albă, Galeş şi la Canal. ( Vasile Manea, Martiri şi mărturisitori ai Bisericii din România (1948 – 1989) )

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut