Menu Home

Despre scoaterea Lemnului Sfânt, 1 august

Era obiceiul la Constantinopol în această zi de început de august a se scoate Lemnul Sfânt al Cinstitei și de-viață-făcătoarei Cruci din palatul imperial în procesiune până la catedrala Sfânta Sofia, la care participau mulțime de preoți și diaconi, care o tămâiau pe tot acest drum. Procesiunea se oprea pe parcurs la o fântână cu un baptisteriu, unde se făcea binecuvântarea apei, pentru ca apoi Sfânta Cruce să fie pusă pe masa altarului Sfintei Sofia. 
Din Marea-Biserica se făceau apoi, în fiecare zi, până la sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, precesiuni în cartierele orașului. Astfel, după ce a folosit tuturor celor care au cinstit-o cu credință, Sfânta Cruce era repusă în palatul împăratului.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut