Menu Home

O Minune Nouă

Minune Minune Nouă şi lui Dumnezeu Cuviincioasă, că prin Uşa Fecioarei cea încuiată arătat a trecut Domnul, gol întru intrare şi purtător de Trup S-a arătat întru ieşire Dumnezeu şi a rămas Uşa Încuiată; pe Aceasta negrăit, ca pe Maica lui Dumnezeu, o mărim. 
Stih: Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, miluieşte-ne pe noi. 
Pe mine cel stricat la minte, cel stricat Ia suflet şi la ştiinţă, cel întinat cu răutatea şi arătat gol de toate bunătăţile, nu mă trece cu vederea, Fecioară Nestricată şi fără prihană; ci, cu lucruri de bună cuviinţă mă împodobeşte. 
Stih: Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, miluieşte-ne pe noi. 
Umplutu-m-am de rele, umplutu-m-am de gânduri care mă înstrăinează de la Tine, Iubitorule de oameni. Pentru aceasta şi suspin şi strig: pe mine cel ce mă pocăiesc, primeşte-mă şi să nu mă Iepezi, Făcătorule de bine Mult Milostive, pentru rugăciunile Celeia ce Te-a născut pe Tine. 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut