Menu Home

Izvorul sfințeniei este la îndemâna tuturor

Stih: Crucii Tale ne închinăm, Stăpâne și Sfântă Învierea Ta o lăudăm și o slăvim.

Bucură-te, cerule şi pământule, veseleşte-te, căci Preasfânta Cruce merge înainte, sfinţindu-ne cu darul, pe noi cei ce o cinstim ca pe un izvor de sfinţenie şi ca pe o pricină a îndumnezeirii tuturor.

A umbla cu bună creştinătate pe cărarea cea cerească, întăreşte-ne, Preasfântă Cruce, pe noi cei ce cu credinţă ne închinăm ţie; ca îndepărtându-ne de prăpastiile celor potrivnici, să ne facem părtaşi Dumnezeieştii Măriri.

Cunoscuţi Ziditorului prin tine făcându-ne, Preacinstită Cruce, cu inima şi cu sufletul ne închinăm ţie întotdeauna, văzându-te pusă înaintea noastră; şi cu mintea ne luminăm, mărind pe Cuvântul Cel a toate Pricinuitor.

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut