Menu Home

Salvum fac populum tuum Domine, et benedic haereditati tuae

Sub semnul Înălțării Sfintei Cruci, stropindu-se cu agheasmă creștini și locuri și intonându-se troparul prăznuirii, în care este integrată o miridă din imnul Te Deum laudamus, („Mântuiește Doamne poporul Tău și binecuvintează moștenirea Ta”)  alcătuit de către stramoșul nostru daco-roman și creștin Sfântul Niceta, episcop de Remesiana (în Serbia de azi) înaintea sărbătorii de la jumătatea lunii septembrie se desfășoară în enorie îndătinatele vizite pastorale cu Crucea Domnului de la începutul anului bisericesc.
 Și, ca în orice vizită, gazdele sunt de multe ori surprinse în activitați casnice obișnuite. Această familie creștină, binecuvântată cu fii, nepoți si strănepoți, se bucură, după o vară foarte secetoasă, de binecuvântarea darnică a Domnului asupra roadelor îmbelșugate ale pământului.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut