Menu Home

Încă ne rugăm pentru buna întocmire a văzduhului

 Rugăciunea stăruitoare cea plăcută lui Dumnezeu și credința nezdruncinată că ceea ce cerem în rugăciune vom și primi, conform Sfintei Evanghelii, sunt reperele duhovnicești ale adevăratei rugăciuni primite la Dumnezeu- Tatăl Cel Ceresc.

 Cu această credință, în duminica de după Înălțarea Sfintei Cruci, 15 septembrie 2019, în biserica filiei Valea Rusului, a continuat rânduiala de rugăciune stăruitoare pentru a cere mila cea bogată asupra pământului mult însetat din Barăgan. Deschide Doamne, stăvilarele cerului; porunceste norilor să dea ploaie; îndură-Te de toate cele de pe pământul Tău şi fă să crească pâine de mâncare pentru noi şi iarbă pentru animale. Primeşte rugăciunile poporului Tău şi să nu lepezi suspinurile săracilor; să nu ne mustri pe noi cu mânia Ta; să nu ne cerţi cu iuţimea Ta; să nu pierzi pe poporul Tău cu foamea şi cu setea, căci ochii tuturor spre Tine nădăjduiesc, ca să ia de la Tine hrană Ia vreme potrivită; în Tine nădăjduim și afară de Tine pe altul nu știm; de la Tine aşteptăm milă bogată. 


Categories: Articole

plevna

Sari la conținut